Δευτέρα 22 Ιουλίου 2013

Πρωταθλητής κόσμου ο Γιαννιώτης

Το χρυσό μετάλλιο στα 10χλμ. ανοιχτής θάλασσας κατέκτησε ο Σπύρος Γιαννιώτης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου που διεξάγεται στη Βαρκελώνη. Ένα χρόνο μετά την απογοήτευση  στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου όπου έχασε το μετάλλιο στο νήμα (έμεινε τέταρτος και οι δηλώσεις του με δάκρυα στα μάτια ήταν ενδεικτικές της ψυχολογικής του κατάστασης), ο κορυφαίος Έλληνας κολυμβητής επανήλθε με τον πιο εμφατικό τρόπο!  Πήρε την πρώτη θέση στον κόσμο στα  10 χλμ. ανοιχτής θάλασσας, με επίδοση  1:49:11,0 και επανέλαβε την επιτυχία που είχε σημειώσει το 2011 στη Σαγκάη. Δεύτερος ήταν ο Γερμανός Τόμας Λουρτς και τρίτος ο Τυνήσιος Ουσάμα Μελούλι.Ο έτερος Έλληνας αθλητής της κούρσας, ο Αντώνης Φωκαΐδης, αναδείχθηκε 30ος με χρόνοπ 1:50:20,7.«Απίστευτο, αλλά αληθινό». Έτσι χαρακτήρισε ο Σπύρος Γιαννιώτης την ανάδειξή του για δεύτερη συνεχόμενη φορά σε πρωταθλητή κόσμου στα 10χλμ. κολύμβησης σε ανοιχτή θάλασσα, σήμερα στη Βαρκελώνη.
«Ήταν μια πολύ καλή μέρα για μένα. Ήταν μια τρελή κούρσα, ιδιαίτερα στα τελευταία 2.5 χιλιόμετρα. Πήγα με μυαλό και ψυχή, συναισθανόμενος αυτό που είχα χάσει πέρυσι στους Ολυμπιακούς. Αφιερώνω την επιτυχία μου αυτή στον προπονητή μου (σ.σ. Νίκο Γέμελο), που είναι πάντα κοντά μου, στους γονείς κου και φυσικά σε όλους τους Έλληνες. Αυτό που ήθελα να τους αφιερώσω πέρυσι, το κάνω ένα χρόνο μετά», ήταν τα πρώτα λόγια του 33χρονου πρωταθλητή, λίγο μετά την ολοκλήρωση της κούρσας.